Materiały do lutowania

 

Lutowia


W Naszej ofercie znajdą Państwo odpowiednie lutowie do każdej aplikacji.Pręty do lutowania i druty do lutowania są wykorzystywane w różnych stopach, jako bazy i napełniacze lutownicze do lutowania na fali i selektywnego, przy niemal każdej  produkcji elektroniki. Spoiwa STANNOL dla płytek  drukowanych są produkowane tylko z metali pierwotnych.  W tym celu używa się cyny o czystości co najmniej 99,9%.

Dla zastosowań ołowiowych i bezołowiowych, STANNOL produkuje wiele różnych spoiw o wysokiej czystości znajdujących zastosowanie przy produkcji elektroniki. Są to spoiwa wytwarzane z normami międzynarodowymi lub z uwzględnieniem szczególnych cech, takich jak zminimalizowanie żużlu i zminimalizowanie ługowania miedzi. Ciągły rozwój lutów jest najwyższym priorytetem postawionym przez firmę Stannol. Chcielibyśmy przedstawić niektóre z tych zoptymalizowanych stopów na tej stronie, a także najważniejsze lutowia do stosowania w produkcji elektronicznej.


ECOLOY - bezołowiowy lut wprowadzony przez Stannol


Luty bezołowiowe (cyna, cyna do lutowania), oparte na czystej cynie z dodatkiem srebra i / lub miedzi, nadają się do wszystkich zastosowań bezołowiowych w produkcji elektroniki. Do wytwarzania elementów elektronicznych, stopy ECOLOY TSC (T - cyna, S - srebro, C- miedź), są niezawodną opcją bezołowiową. Stopy TSC są dostępne w różnych składach i różnią się stosunkiem cyny, srebra i miedzi. Eutektyczny stop TSC o składzie Sn95,5Ag3,8Cu0,7 powinien zwrócić Państwa szczególną uwagę ze względu na swoją niską temperaturę topnienia 2170 C i doskonałe właściwości zwilżania.


Stop TSC305 (Sn96,5Ag3,0Cu0,5) z niższą zawartością srebra, co powoduje dłuższy okres użytkowania z uwagi na niski procent miedzi, jest również bardzo popularną alternatywą.


Jeszcze bardziej korzystnym jest stop TSC307, który zawiera 99% cyny i tylko 0,3% srebra i 0,7% miedzi. W tym przypadku, aż do 90% kosztów srebra mogą być zaoszczędzone, ponieważ właściwości są w zasadzie takie same w procesie lutowania.


Stop TC (Sn99Cu1 odpowiednio Sn99,3Cu0,7) jest lutem bezołowiowym, który może z łatwością zastąpić eutektyczne lub prawie eutektyczne stopy cynowo-ołowiowe. Główną zaletą lutu jest to, że nie zawiera on srebra, co prowadzi do dużych oszczędności podczas procesu produkcyjnego. Drugą niemniej ważną cechą jest fakt, iż posiada on określony punkt topnienia (2270 C), oraz dobre właściwości zwilżające.FLOWTIN - opracowany przez Stannol


Na obszarach produkcyjnych, gdzie niska wartość rozpuszczania miedzi i żelaza, odgrywa ważną rolę dla rzetelnego procesu lutowania, zostało opracowane w naszym laboratorium lutowie mikrostopowe.

W związku z dodatkiem małej ilości domieszek metalu, spoiwa mają znacznie mniejszą rozpuszczalność miedzi i żelaza.

Spoiwa FLOWTIN wprowadzone przez firmę Stannol zostały opatentowane.


Stopy lutownicze wykazują drobniejszą strukturę ziarnistą, która prowadzi do zoptymalizowanej błyszczącej powierzchni połączenia lutowniczego. Jest to dodatkowa zaleta w porównaniu do standardowych bezołowiowych stopów lutowniczych.


Udoskonalony FLOWTIN UPGRADE


Przejście z tradycyjnych stopów lutowniczych do mikrostopowych lutowi, stosowanych w procesie na fali było raczej kosztownym i czasochłonnym procesem w przeszłości. Udoskonalony stop FLOWTIN Upgrade został opracowany, aby umożliwić szybką i tanią zamianę standardowych bezołowiowych lutów do mikrostopowych lutowi FLOWTIN dla wszystkich użytkowników maszyn do lutowania na fali i selektywnego. To pozwala wszystkim operatorom maszyn do lutowania skorzystać z korzyści płynących z mikrostopowych lutowi FLOWTIN, bez konieczności kompletnej wymiany wanny lutowniczej. Zalety mikrostopów mogą być również zauważone w dostarczanych przez Nas drutów do lutowania. Więcej informacji można znaleźć w Naszej zakładce "Druty lutownicze".


Zaawansowany stop FLOWTIN+


FLOWTIN+ jest lutowiem z dodatkiem elementów mikrostopowych. Łączy w sobie zalety FLOWTIN (niskie ługowanie miedzi) z właściwościami niskiego powstawania żużla w procesie fali i w procesie selektywnego lutowania w temperaturze 260-270° C. FLOWTIN+ został zoptymalizowany do lutowania w standardowych warunkach atmosferycznych. Utlenianie cyny znacznie zmniejszono, co oznacza bardzo duże zmniejszenie tworzenia się żużla. Powoduje to mniej konserwacji i możliwie najniższych kosztów eksploatacyjnych.


STRATOLOY, STANNOLOY, WSL3


Lutowia STRATOLOY I STANNOLOY zawierające wysokiej czystości ołów produkowane są z pierwszego topienia, i tylko z czystych metali. Limity dopuszczalnych zanieczyszczeń są znacznie poniżej wartości maksymalnych określonych w normie ISO EN 9453:2006. Wysoka czystość zmniejsza szybkość utleniania i prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów, w porównaniu do standardowych lutowni. Dodatkowo, te spoiwa są rafinowane, aby usunąć niemetaliczne zanieczyszczenia. Spoiwa te nadają się zarówno do lutowania selektywnego jak i na fali.


Lutowie WSL3 zawiera dodatki dezoksydacyjne. Pozwala to na wykorzystanie lutowia w wyższych temperaturach, jak również stosowania w lutowaniu statycznym w maszynach do lutowania i lutowaniu na fali.POKA YOKE


Japońskie określenie Poka Yoke oznacza "Unikanie niefortunnych błędów". Kiedy lutowie zawierające ołów dodaje się do dużej wanny używanej w procesie bezołowiowego lutowania przez pomyłkę, może to powodować ogromne straty spowodowane przestojami produkcyjnymi, jak i ponownym napełnieniem wanny nieskażonym materiałem. Aby uniknąć tego typu błędów, nowe charakterystyczne formy prętów lutowniczych dostępne są w Naszej sprzedaży.Składy Lutowi

Tabela 1


Analiza lutowia

Oferujemy naszym klientom możliwość okresowego monitorowania jakości lutu w ich maszynach służących do lutowania. Ta analiza i ocena zanieczyszczeń wykonywane są w laboratorium firmy Stannol.